wtorek, 3 marca 2015

Jeleń na koszulce

Po niezadowalającej próbie nadruku na koszulkach, który opisałam w tym poście. Postanowiłam 
zaopatrzyć się w farby do tkanin i flamastry. 


Kupiłam barwniki firmy argus w czarnym opakowaniu i niestety nie przeczytałam "instrukcji obsługi" ich użycia. Efektem tego jest to, że po praniu z koszulki sprał się kolor niebieski i częściowo kolor zielony. Dlatego też jak tylko przyjdzie do mnie nowe zamówienie mam nadzieję spróbować z wersją tego produktu "BEZ GOTOWANIA".

Poniżej opisy użycia obu produktów, co może być przydatne przy wyborze.PRZYGOTOWANIE: Wyprany materiał przeznaczony do farbowania zanurzyć na ok. 15 min w ciepłej wodzie. Zawartość torebki rozpuścić w 2 litrach gorącej wody, następnie dodać dalsze 2 litry wody oraz garść soli kuchennej i wymieszać.

FARBOWANIE: Do przygotowanego roztworu włożyć tkaninę i podgrzewać aż osiągnięta temperatura wrzenia, zwracając uwagę, aby tkanina była całkowicie zanurzona. Po farbowaniu materiał pozostawić w roztworze aż do wystygnięcia. Płukać kilka razy w zimnej wodzie. Do ostatniego płukania dodać kilka łyżek octu i suszyć bez wyżymania. Zanieczyszczenia po farbowaniu zmywać mydłem. Zawartość torebki wystarcza za zafarbowanie 600g tkaniny na kolor ciemny.

UWAGA: Barwnik nie farbuje niektórych sztucznych włókien. Przed przystąpieniem do farbowania należy wykonać próbę na fragmencie materiału. Barwnik służy do domowego zastosowania.


PRZYGOTOWANIE: Wybrany materiał przeznaczony do farbowania zanurzyć na ok. 15 min ciepłej wodzie. Zawartość torebki rozpuścić w 0,5 litrze gorącej wody.

FARBOWANIE RĘCZNE: W emaliowanym naczyniu podgrzewać tyle wody, aby farbowany materiał mógł się swobodnie zanurzyć. Wlać rozpuszczony barwnik i włożyć materiał. Mieszając podgrzewać do temperatury 30-60oC przez około 30 min. Doda dwie łyżki octu i kontynuować barwienie przez kolejne 30 min kilkakrotnie mieszając. Pozostawić do wystygnięcia. Płukać w zimnej wodzie. Zanieczyszczenia po farbowaniu zmywać mydłem. Zawartość torebki wystarcza za zafarbowanie 500g tkaniny na kolor ciemny.

FARBOWANIE W PRALCE: Umieścić materiał w bębnie pralki i włączyć program pranie 40-60oC. Po podgrzaniu wody wlać rozpuszczony barwnik przez otwór wsypu proszku. Po ok. 30 min. dodać 2-3 łyżki octu powtórzyć cykl prania. NIE ODWIROWYWAĆ. Barwnik nie niszczy pralki. Nie suszyć w słońcu! 

UWAGA: Barwnik nie farbuje niektórych sztucznych włókien. Przed przystąpieniem do farbowania należy wykonać próbę na fragmencie materiału. Barwnik służy do domowego zastosowania.

Mimo, że na opakowaniu napisane jest "BEZ GOTOWANIA" to po przeczytaniu przepisu sądzę, że i tak trzeba gotować :P W najbliższym czasie postaram się sprawdzić czy jest to lepszy barwnik do punktowego farbowania niż ten w czarnym opakowaniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz